środa, 5 sierpnia 2015

Mirowo i jego zabytki (gmina Moryń)

Szukając inspiracji do wartych zobaczenia obiektów w regionie zachodniej Polski postanowiłam zobaczyć na własne oczy wszystkie zabytki powiatu gryfińskiego. Pobrałam ze strony BIP - Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie Rejestr zabytków nieruchomych województwa
Zaskoczyła mnie zawartość tej listy, będę ją analizować w kolejnych wpisach.
Skupiłam się na budynkach i cmentarzach, chwilowo pomijam w moich opisach parki.

Od czegoś trzeba zacząć, więc zaczynam od wsi Mirowo w gminie Moryń. Mirowo (dawniej: Woltersdorf) ładna, zadbana wieś w gminie Moryń. W wielu jej miejscach można zobaczyć tablice informujące o wykorzystanych środkach unijnych (brawo!).



Duża ilość kwiatów i pomysłowych wiklinowych koszy cieszy oko.


Mirowo posiada oficjalnie 4 zabytki:
  • dwór
  • ogród dworski
  • cmentarz przykościelny
  • kościół św. Wojciecha BM
dwór nr 1 - widok od strony parku
We wsi są dwa dwory, niestety nie posiadam danych o tym który dwór został wpisany do rejestru zabytków więc opisze oba. Oba wybudowane pod koniec XIXw. nic z oryginalnego wyposażenia się w nich nie zachowało. Pierwszy umiejscowiony jest na początku wsi od strony Przyjezierza. Jest to całkiem okazały budynek, który został przerobiony na mieszkania.

dwór nr 1 - widok od strony drogi głównej
Niestety troszkę przez te przeróbki stracił w moich oczach, Zdecydowanie lepiej prezentuje się z daleka (wstawki nieotynkowanego pustaka psują cały efekt), teren wokoło budynku jest uprzątnięty, trawka skoszona, obiekt jest dostępny. Wszystko można sobie obejrzeć dokładnie - nie ma bram i płotów. Niestety przynależne do dworu budynki są w ruinie (zdjęcie poniżej).


Drugi dwór znajduje się przy kościele. Jest w trakcie odbudowy, już w tym stanie wygląda pięknie. Fantastyczne jest to, że ogrodzenie i zabudowania przylegające do niego są również remontowane. Całość na żywo wygląda imponująco.

odbudowywany budynek gospodarczy należący do dworu nr2
 By docenić ogrom włożonych prac (i pieniędzy) trzeba porównać stan obecny z poprzednim. Stare zdjęcia dworu w ruinie można zobaczyć na stronie http://neumark.pl/


Kolejny na liście jest cmentarz przykościelny. Właściwie to on nie istnieje. Zachował się jedynie żelazny krzyż na trawniku przy kościele.


Inny poniemiecki nagrobek, a właściwie charakterystyczny kawałek nagrobka (betonowa podstawa nagrobna symbolizująca drzewo) odnalazłam w centrum wsi, jako element dość oryginalnego kwietnika.

Przyczepiono do niego miskę pomalowaną w kropki. Udaje teraz muchomorka...


Kościół św. Wojciecha Błogosławionego i Męczennika umiejscowiony jest w środku wsi. Otoczony jest kamiennym murkiem. Wybudowany został w XIIIw, z kwadr kamiennych.


Teren wokoło kościoła jest otwarty więc można go obejrzeć z bliska bez problemu.


Nowy dach na kościele daje wrażenie (z daleka), że obiekt jest zadbany, Jednakże przy bliższym kontakcie wieża kościelna psuje cały pozytywny efekt.


Parków dworskich nie fotografowałam.

Lokalizacja: Mirowo, Polska

0 komentarze :

Prześlij komentarz