Kościół Najświętszej Marii Panny Królowej Polski to budowla z XIII w. wzniesiona z kwadr kamiennych z wieżą i wyodrębnionym prezbiterium.
Dolna część wieży zbudowana z kamienia, wyższa - z cegły. Krzyż wieńczący wieżę jest znacznie przekrzywiony, co widać zwłaszcza z daleka.
Cmentarz przykościelny, otoczony jest dobrze zachowanym kamiennym murem, pokrytym od góry cegłą.. Zwróciły moją uwagę ciekawe detale architektoniczne znajdujące się przy bramach wejściowych.
Brama od strony południowej jest stara i bardzo ładnie wykonana.
Przy południowej ścianie kościoła wydzielona jest kwatera pastorów, otoczona zdobionym, ceglanym murkiem.
Cały teren przykościelny jest dobrze utrzymany, oprócz wspomnianej kwatery, którą porastają dzikie chaszcze. Na zachodniej ścianie kwatery wmurowana jest tablica z cytatem z pisma świętego. Oczywiście cytat jest w języku niemieckim.
Nad tablicą zamocowany był masywny krzyż, który teraz leży złamany przy pięknej, ozdobnej bramce będącej wejściem na ten teren.
Na terenie placu kościelnego jest też pomnik zmarłych w Wielkiej Wojnie mieszkańców wsi. W poście http://spaceremrowerem.blogspot.com/2015/08/pomnik-polegych-w-i-wojnie-swiatowej-w.html szczegółowo go opisałam.
Teren przylegający do placu kościelnego urządzony jest na rekreacyjny skwerek z fontanną i placem zabaw.
Ciekawe detale architektoniczne można znaleźć również przy bramie wejściowej prowadzącej na założony w XIXw. cmentarz, który mieści się na skraju wsi. .
Przeczytałam w wikipedii, że zachowały się na nim relikty starych nagrobków. Niestety, nie udało mi się ich odnaleźć.
folwarczne zabudowania z jeziorkiem w tle |
Park Dworski w mojej ocenie utracił już dawny blask. Ciekawym pomysłem było odkrzaczenie go kilka lat temu i oznaczenie wejścia do niego przez umieszczenie pomysłowej bramy. Mimo, że jest na liście zabytków sporo pracy by trzeba było włożyć by wyeksponować i uatrakcyjnić to miejsce.
0 komentarze :
Prześlij komentarz