sobota, 8 sierpnia 2015

Kościół w Godkowie i tajemnicze średniowieczne szachownice (gmina Chojna)

W dzisiejszy, upalny dzień udałam się rowerem do Godkowa by poszukać szachownicy znajdującej się na ścianie tamtejszego kościoła. O tym motywie i ciągle nieodkrytym jego znaczeniu pisałam już wcześniej, patrz: Dolsko, Pan Samochodzik i tajemnicze znaki (gmina Moryń)



Kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Godkowie to jedyny zabytek we wsi (według listy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków). Zbudowany prawdopodobnie w II połowie XIII w. z kwadr granitowych z ceglaną wierzą od zachodu. Umiejscowiony w samym środku wsi.

fragment wieży kościelnej

Kościół uruchomiono po wojnie ponownie dopiero 05.12.1976r. Teren wokoło niego jest otwarty i dostępny. Brama na plac kościelny wydaje się być zamknięta ale nie jest. Całość jest otoczona niewysokim murem.


Wchodząc na teren placu kościelnego od strony wieży, po prawej stronie (w południowo-zachodnim narożniku) znajdują się dwie szachownice. Jedna z motywem równoramiennych trójkątów (za rynną), druga z kwadratów (tuż nad ziemią).


Łatwo je znaleźć(w dzisiejszy, słoneczny dzień bardzo szybko je odnalazłam). Właściwie to do dnia dzisiejszego wiedziałam tylko o istnieniu tylko jednej szachownicy - tej w trójkąty i przez przypadek zauważyłam drugą (są umiejscowione niedaleko siebie). Przysłonięta była dość dużym krzakiem (widziałam na starszych fotografiach znalezionych w internecie). Prawdopodobnie dopiero budowa chodnika przy kościele ją odsłoniła.

po lewej stronie szachownica w kwadraty, po prawej w trójkąty

Lokalizacja: Godków, Polska

0 komentarze :

Prześlij komentarz