Ozdobiony został piastowskim orłem i napisem POLSKA. Do słupa dołączono akt erekcyjny: „Nasz oddział jako pierwszy oddział Wojska Polskiego, który dotarł do zachodnic rubieży Rzeczypospolitej Polskiej, ku wiecznej rzeczy pamiątce, wbił graniczny słup, na starej polskiej rzece Odrze. Dla upamiętnienia tej historycznej chwili, do której tak długo dążyliśmy, składamy uroczyście własnoręczne podpisy…”
Historyczny słup wraz z oryginałem aktu erekcyjnego znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a ich kopie w Muzeum Pamiątek I Armii Wojska Polskiego przy Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach oraz w Muzeum Wojskowym we Wrocławiu.
Został zastąpiony przez mały obelisk, który znajdował się w miejscu postawienia pierwszego słupa od 1960 do 1968 r. Przeniesiono go kilkadziesiąt metrów dalej a jego miejsce zostało zajęte przez wielki obelisk, który został odsłonięty 5 października 1968 r.,
Kolejny słup graniczny, ten jest już mocno zniszczony i napisy na tablicy pamiątkowej są już nieczytelne. |
Pracownicy Muzeum Narodowego w Szczecinie prowadzili w tym miejscu badania wykopaliskowe . Odkrytych zostało kilkadziesiąt grobów wyposażonych w przedmioty codziennego użytku i broń.
Panorama Odry widziana z Czelina |
a koło Odry stoją takie słupy. |
0 komentarze :
Prześlij komentarz